První kroky po ulicích Gila, nikomu neprozradí, že se jedná o osadu. Však vyhledáváním na internetu a nebo v místních dokumentech, je možné si tuto skutečnost ověřit. Podle OSN se jedné o nelegální osídlení na území zabraném Palestině po roce 1967. Podle izraelského práva patří pod jeho jurisdikci. Vláda argumentuje smlouvami, které dokazují legální zakoupení pozemků, židovskými osadníky ve 30. letech 20. století, s čímž palestinská samospráva nesouhlasí.

Díky blízkosti palestinského území (dá se říci, že je to pod okny) docházelo v minulosti k častým  útokům. Zvláště na počátku druhé intifády, mezi lety 2000 a 2002, zde bylo spácháno přes 400 napadení. Většina jich byla směřována z převážně křesťanské vesnice Bejt Džala. Z obraných důvodů, tedy nechala místní samospráva vztyčit ochranou stěna a například školy vybavila neprůstřelnými skly. V nynější době se útoky již neopakují a pomalu se začíná s odstraňováním zdi, která odděluje Izraelce a Palestince. Zbývá už je ta na hranicích, společně s desítkami kilometrů plotu a ostnatého drátu. I tak je to ale krok k mírovému soužití mezi sousedy.

Život zde probíhá podle stejného tempa jako kdekoliv jinde v Izraeli. Na ulicích je možné potkat sekulární či ortodoxní židy, ale i obyvatele arabského původu.  Žije zde kolem 40 000 obyvatel a je to plně vybavené osídlení. Nechybí zde velké i malé obchody, synagogy, zdravotní středisko či sportovní zařízení. Z tři roky, tedy v roce 2013 oslaví osada Gilo již 40 let svojí existence.

Fotogalerie zde.