ROBERT FISK – je skoro sedmdesátiletý anglický novinář žijící již 25 let v libanonském Bejrútu. Proslavil se svými reportáže přímo s ohnisek konfliktů. Nebál se zajít si pro rozhovory do přední linií válek. Často kritizuje své kolegy novináře z přílišné pohodlnosti a zbabělosti. Zvláště v roce 2008 se proslavil svým odhalením několika zahraničních zpravodajů, kteří během libanonsko – izraelské války své články psali z hotelu v zelené zóně a jako zdroje užívali barmany a pokojské. Častý kritik je také často kritizován pro svůj silný pesimizmus či postoj k americké a izraelské zahraniční politice. Byl zaveden dokonce pojem: fiskovat, neboli argumentovat způsobem Roberta Fiska.
O jeho vitálnosti a produktivitě svědčí i to, že přes svůj pokročilý věk stále píše pro britský deník Independent a pro rozhovory ke svým článkům o egyptském povstání si zajel přímo na náměstí Tahrír. Mimochodem se mu podařilo udělat třikrát rozhovor s Usamou bin Ládinem.
PITY THE NATION – je komplexní kniha zkoumající celý kontext Libanonské občanské války probíhající v letech 1975 až 1990. Fisk se snaží ukázat konflikt na poli lidských příběhů, vlastních zkušeností a vyprávěním o putování po celé rozbité zemi. Nejedná se jen o suchá data, ta je nutná si doplnit předem. Robert se dere ke kořenům, procesům a jejich důsledkům probíhajícím v celém regiony. Do knihy jsou zapojeny informace o Izraeli, Sýrii, a dalších politických či vojenských hráčích. Člověk Blízkým východem nepoznamenaný, se může v mnoha jejích částech cítit ztracený. To je bohužel dáno tím, že mnohé obecně známá, či lehce dohledatelná fakta, nejsou zmíněna a nebo vysvětlena. Je zkrátka dobré si něco načíst, než začít tuto práci studovat.
Kniha je ONLINE.
THE GREAT WAR FOR CIVILISATION: THE CONQUEST O THE MIDDLE EAST – je druhá Fiskova kniha zabývající se Blízkým východem. Tentokrát jde o mnohem širší výběr příběhů a materiálů. Jedná se především o informace z horkých míst, které Robert přímo navštívil během své práce pro The Times a The Independent. Těžištěm jsou především konflikty v Iráku (první i druhý), Afgánistánu (Sověti i Američané), občanská válka v Alžírsku, irácko – íránská válka, arabsko-izraelský konflikt či arménská genocida. Svůj díl těžké kritiky přenese převážně na Spojené státy americké a Velkou Britanii. Jejich chování v minulosti i současnosti je podrobeno pečlivému zkoumání a hodnocení. Kniha byla kritizována za velké množství vlastních myšlenek a neobjektivitu, ale podobné soudy jsou fiskovu dílu vlastní. Podle mého názoru je opak pravdou, ale to ať každý posoudí sám.
Komentáře